دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 15:14

طرح جمع‌آوری کودکان خیابانی متوقف شد.به نقل از خبرگزاری افکار نیوز و ایسنا طرح جمع‌آوری گسترده‌ی کودکان کار و خیابان که برای چندمین بار طبق مصوبات فرمانداری از مردادماه سال جاری آغاز شده‌بود، از ۲۴ مهرماه متوقف شد.
این طرح که فاقد الزامات و پیش‌نیازهای ضروری در زمینه‌ی حقوق کودک و کار کودکان بود، از ساعاتی پس از آغاز طرح با اعتراض گسترده‌ی وزارت کار، بهزیستی، فعالان اجتماعی و حقوق کودک، اعضای شورای شهر و سازمان‌های مردم‌نهاد حمایتی کودکان (از جمله کانون سرو) روبرو شد.

از اصلی‌ترین انتقادات وارده این بود که جمع‌آوری کودکان باید مطابق با آیین نامه‌ی ساماندهی کودکان خیابانی مصوب ۱۳۸۴ هیات دولت انجام گیرد نه این‌که همراه و هم‌شکل با طرح جمع‌آوری متکدیان و افراد مبتلا به اعتیاد اجرایی شود.

با ارائه‌ی پیشنهادات و تغییرات جدید در ساماندهی و حمایت از کودکان کار و خیابان، دبیرخانه شورای حمایت اجتماعی از کودکان، فعال‌تر می‌شود و با همفکری ارگان‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌های حمایت از کودکان، صاحب‌نظران دانشگاهی و هم‌چنین هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی تلاش می‌شود روند حمایت اجتماعی از کودکان هدفمندتر شود.

بر این اساس مقرر شد کودکان کار و خیابان از شمول این مصوبه خارج شوند و مطابق آیین‌نامه‌های کودکان، فرآیند شناسایی، جذب و حمایت اجتماعی از کودکان صورت گیرد.

معرفی طرح درمان

این طرح مخصوص کودکانی است که به بیماری های مختلفی مانند سوء تغذیه، ناراحتی های کلیه، قلبی، گوارشی و بیمار های خاصی مانند ام اس یا سرطان مبتلا هستند و توانایی مالی برای تامین هزینه های درمان آنان وجود ندارد.

طرح سرپرستی مجازی

 در این طرح می توانید از بین کودکان بی سرپرست یا کودکان تک سرپرستی که از شرایط معیشتی مناسب برخوردار نیستند و یا کودکانی که والدینشان به دلایل مختلف امکان  سرپرستی از آن ها را ندارند، یک نفر را انتخاب کرده و مبلغی را به صورت ماهانه واریز نمایید. 

طرح توانمندسازی خانواده

در این طرح، خانواده های کودکان به صورت غیر مستقیم مورد حمایت قرار می گیرند. در درجه اول کمک به درمان بیماری های سخت افراد خانواده در اولویت قرار دارد، پس از آن رفع نیازهای اساسی خانواده مانند وسایل ضروری زندگی و سپس، سعی در توانمند سازی خانواده کودک برای رفع نیازهای مالی خویش است.

Body
Background Color
Top
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Bottom
Background Color
Text Color
Link Color