سه شنبه, 18 آبان 1395 ساعت 22:07

گزارش طرح "آموزش"، بخش دوم

آموزش نوجوانان مقطع دبیرستان (معرفی شاخه جدید طرح آموزش کانون سرو)

 طرح آموزش نوجوانان دبیرستانی‌ با تمرکز بر سه رویکردِ زیر از ابتدای مهر آغاز شده است:

- بازگشت به تحصیل

- حمایت از تحصیل و جلوگیری از ترک تحصیل

- آمادگی برای ورود به دانشگاه

 تلاش این دانش‌آموزان که با وجود تمام مشکلات و در شرایط بسیار سخت همچنان با انگیزه به تحصیل می‌پردازند بسیار قابل تحسین است و کانون سرو برآن است تا با ایجاد شرایط بهتر تحصیلی و مالی، بیش از پیش از مشکلات آنها بکاهد و برای شرکت در امتحانات دانشگاه از پایه‌های نهم تا پیش دانشگاهی همراهشان باشد.

کانون سرو در اجرای این طرح از همت و همراهی خانم هدیه مدنی بهره می‌برد.

 

 اقدامات انجام‌شده در این طرح از آغاز آن تا به امروز بدین شرح است:

1- بازگشت به تحصیل فریبا دختر مستعدی که به دلیل مشکلات مالی مجبور به ترک تحصیل و کار در کارگاه شده بود. 

با تأمین حقوق ماهانه فریبا به شرط ادامه تحصیل، او درس خواندن را از سر گرفت و با پیگیری‌های خانم مدنی در مدرسه شبانه ثبت‌نام کرد. خوشحالی فریبا و ما از این اتفاق خوب غیر قابل وصف است.

 2- شش دانش‌آموز دبیرستانی با برنامه‌ریزی تحصیلی منظم و با در اختیار داشتن کتاب‌های کمک درسی و راهنمایی‌های آموزشی خانم مدنی در کلاس‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ریاضی هفتگی حضور می‌یابند. 

 3- برنامه مطالعه گروهی در محل کانون برای دو نفر از دختران که شرایط منزلشان برای مطالعه مناسب نیست، در نظر گرفته شده‌است.

آنها روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به مدت چهار ساعت در محل کلاس‌های کانون حاضر شده و با هم درس می‌خوانند و نتیجه را به خانم مدنی گزارش می‌دهند. 

 4- وضعیت خانوادگی و مشکلات شخصی هریک از دانش‌آموزان بررسی شده و قرار است هرکدام از آنها با توجه به شرایطشان از بورس تحصیلی و همچنین اقدامات درمانی، مشاوره و دیگر اقدامات بهره‌مند شوند.

 

 "بورس تحصیلی" راهکار کانون برای حمایت بیشتر از نوجوانان دبیرستانی

یکی از معضلات اصلی بر سر راه تحصیل نوجوانان این قشر که مشکلات مالی زیادی در خانواده دارند، فشار خانواده‌ها برای کار کردن و کسب درآمد نوجوانان است که عملاً امکان تحصیل را از آنان سلب می‌کند. 

 با توجه به استعداد خوب نوجوانان این طرح و به پیشنهاد خانم مدنی، کانون سرو در نظر دارد طرح جدید "بورس تحصیلی" را اجرایی کند تا ضمن کاهش دغدغه‌های مالی خانواده‌های این نوجوانان، خود آنها نیز با روحیه و شرایط مناسب‌تری به تحصیل ادامه دهند.

در این طرح نوجوانان در ازای دریافت بورس (ماهانه ۱۵۰ تا ۲۰۰هزار تومان) موظف هستند در کلاس‌ها و فعالیت‌ها به‌طور منظم شرکت و همکاری کرده و میزان مشخصی از پیشرفت تحصیلی را طبق معیارهای پایش سه ماهه کسب کنند.

 علاوه بر این فعالیت‌هایی نیز به نوجوانان پیشنهاد خواهد شد که در صورت مشارکت داوطلبانه در آنها می‌توانند مبلغ بورسیه خود را افزایش دهند.

این فعالیت‌ها عبارت است از:

تدریس و آموزش به کودکان دبستانی، خواندن کتاب‌های معرفی شده و ارائه خلاصه کتاب یا نقد کتاب، همکاری در اجرای کارگاه‌های آموزشی کانون برای کودکان دبستانی، همکاری در برخی فعالیت‌های ساده زیست‌محیطی از قبیل تهیه دفترچه از کاغذهای باطله و دیگر اقداماتی از این قبیل.

 فراموش نکنیم اجرایی شدن این طرح نیاز به همراهی حامیان کانون و پشتوانه مالی مناسبی خواهد داشت. هزینه این طرح ماهانه یک میلیون و پانصد هزار تومان برآورد شده‌است.

 کلاس‌های این طرح، روزهای دوشنبه با همراهی خانم صالحی و با پذیرایی صبحانه، میان‌وعده و ناهار ساده ازساعت 8:30 تا 15:30 در دفتر کانون سرو برگزار می‌شود.

 

 ادامه دارد...

 

 

معرفی طرح درمان

این طرح مخصوص کودکانی است که به بیماری های مختلفی مانند سوء تغذیه، ناراحتی های کلیه، قلبی، گوارشی و بیمار های خاصی مانند ام اس یا سرطان مبتلا هستند و توانایی مالی برای تامین هزینه های درمان آنان وجود ندارد.

طرح سرپرستی مجازی

 در این طرح می توانید از بین کودکان بی سرپرست یا کودکان تک سرپرستی که از شرایط معیشتی مناسب برخوردار نیستند و یا کودکانی که والدینشان به دلایل مختلف امکان  سرپرستی از آن ها را ندارند، یک نفر را انتخاب کرده و مبلغی را به صورت ماهانه واریز نمایید. 

طرح توانمندسازی خانواده

در این طرح، خانواده های کودکان به صورت غیر مستقیم مورد حمایت قرار می گیرند. در درجه اول کمک به درمان بیماری های سخت افراد خانواده در اولویت قرار دارد، پس از آن رفع نیازهای اساسی خانواده مانند وسایل ضروری زندگی و سپس، سعی در توانمند سازی خانواده کودک برای رفع نیازهای مالی خویش است.

Body
Background Color
Top
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Bottom
Background Color
Text Color
Link Color