یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 22:52

پنج کودک دیگر تحت پوشش طرح "باران" قرار گرفتند

ماه گذشته، با همت و حمایت اعضای طرح "باران"، پنج کودک دیگر به لیست کودکان تحت پوشش این طرح افزوده شدند تا تعداد کودکان تحت حمایت این طرح به عدد 16 برسد.

 

مشخصات پنج کودک جدید این طرح بدین شرح است:‌

1- فاطمه. ب. 9 ساله، ناشنوا. مادر فاطمه پنج سال است در اثر ضربه مغزی در کما به سر می‌برد و در منزل بستری است. برادر بیست ساله او نیز پنج سال است که درس را رها کرده و شبانه‌روز از مادر بیمارش پرستاری می‌کند. او از فاطمه و دو برادر محصل‌اش نیز نگهداری می‌کند؛ غذا می پزد، خانه را تمیز می‌کند و به درس خواهر و برادرها رسیدگی می‌کند. مادرش را هر روز حمام می‌برد، موهایش را شانه می‌زند و بدنش را ورزش می‌دهد. بچه‌ها خودشان با خوراکی حداقلی روزگار می‌گذرانند اما برادر بزرگ غذای مادر را در حد توان محدودشان از بهترین مواد تهیه کرده، آسیاب می‌کند و با سرنگ به مادر می‌خوراند. او خانه را نیز به خاطر مادر، عاری از هرگونه خاک و رطوبت نگه می‌دارد و دور تخت مادر را پر از گلدان‌های گلی کرده که معتقد است به مادر انرژی مثبت می‌دهد.

این خانواده واقعاً شرایط غیر قابل باوری دارند. با وجود همه این مشکلات و فقر زیاد، روحیه فوق‌العاده‌ای دارند. هر شب کنار بستر مادری که در کما است شام می‌خورند و برایش اتفاقات را تعریف می‌کنند و همگی باور دارند که مادر همه چیز را می‌شنود و می‌فهمد و بالاخره بهبود می‌یابد. به گفته پزشکان زنده ماندن مادر تا الان، مدیون رسیدگی فوق‌العاده بچه‌ها است.

یک سال است که این خانواده را تحت پوشش داریم و تاکنون به واسطه روحیه عالی بچه‌ها و کار دو شیفت پدر در چاپخانه، خیالمان کمی راحت بود و کمک‌های موردی به آنها داشتیم. برای فاطمه نیز سمعکی تهیه کردیم که در وضعیت تحصیلی‌اش تأثیر بسیار خوبی داشته است. اما مدتی است هزینه داروهای مادر بسیار زیاد شده و مبلغ کرایه خانه افزایش یافته و مشکلات مادی و عدم توانایی تأمین هزینه‌های درمان مادر، بچه‌ها را بسیار نگران کرده است. مدارس بچه‌ها، از افت تحصیلی و اضطراب بچه‌ها خبر داده‌اند؛ از این‌روتصمیم گرفتیم فعلاً یکی از بچه‌ها را در طرح "باران" تحت پوشش قرار دهیم تا بتوانیم کمک کوچکی برای بازگرداندن آرامش به قلب این کودکان عاشق مادرشان داشته باشیم.

 

2- محمد حسام. ق. هفت ساله. کلاس اول. دو ماه پیش بود که برای محمدحسام و مادرش که ماه‌ها بی‌خانمان و سرگردان بودند، با کمک حامیان کانون توانستیم خانه‌ای اجاره کنیم. اما این مادر و کودک هنوز برای تأمین هزینه‌های زندگی به کمک احتیاج دارند. مادر پادرد و کمر درد شدید دارد و درآمد حاصل از کار در منازل، تنها کفاف هزینه‌های روزمره‌شان را می‌دهد و منبعی برای پرداخت اجاره خانه و خرید مایحتاج زندگی را ندارند. فقر و سوء‌تغذیه بر وضعیت تحصیلی و روحی محمدحسام تأثیر بدی گذاشته است و امیدواریم با کمک ماهانه حاصل از طرح "باران"، وضعیت روحی و تحصیلی محمدحسام بهبود یابد.

 

3- زهرا. ح. 13 ساله. پدر به دلیل ناراحتی اعصاب و روان توانایی کار کردن ندارد. تمام هزینه‌های زندگی و مسئولیت نگهداری از زهرا و خواهرش برعهده مادر است. ماه پیش زهرا دچار شکستگی پا شد و مادر مجبور به پرستاری از او و چون نتوانست در طی این مدت کار کند برای تأمین هزینه‌ها و اجاره خانه به شدت دچار مشکل شدند. همچنین چند سالی است که زهرا باید لوزه‌اش را عمل کند اما به دلیل مشکلات مالی خانواده، این اتفاق نیفتاده است. کمک ماهانه حاصل از طرح "باران" می‌تواند به درمان زهرا و بهبود شرایط زندگی‌اش کمک کند.

 

4. نسرین. س. به همراه مادر و مادربزرگش زندگی می‌کند. مادرش از پدر طلاق گرفته است. چند ماه پیش پدر معتاد، دختر را از مدرسه می‌دزدد و او را تحت شکنجه جسمی و روحی قرار می‌دهد و برای رها کردن او، پول زیادی از مادر تقاضا و تهدید می‌کند در صورت خبر دادن به پلیس، دخترش را می‌کشد. مادر و مادربزرگ، هراسان و با زحمت زیاد، پول را تهیه و به پدر می‌دهند و دختر را می‌گیرند. اما از همان زمان تاکنون، هم وضعیت مالی خانواده به دلیل بدهی زیادی که برای نجات نسرین برایشان ایجاد شده، بحرانی است و هم وضعیت روحی نسرین که احتیاج به مشاوره و روان‌درمانی تخصصی دارد. امیدواریم با کمک حاصل از طرح "باران"، بتوانیم اندکی از مشکلات نسرین و خانواده‌اش بکاهیم.

 

5- ملیکا. م. 6 ساله. او همراه با خواهر دوقلویش ملینا با مادربزرگ زتدگی می‌کند. مادر و پدر معتاد از هم طلاق گرفته‌اند و هیچ‌کدام حاضر نیستند خواهران دوقلو را نگه دارند. در آستانه تحویل دوقلوها به مراکز بهزیستی، مادربزرگ دلش نیامد و حاضر شد با وجود بیماری و از کارافتادگی پدربزرگ و شرایط مالی نامناسب، حضانت نوه‌ها را برعهده بگیرد. امسال بچه‌ها باید پیش دبستانی می‌رفتند که به دلیل عدم توانایی مالی مادربزرگ نتوانستند ثبت‌نام کنند. مبلغ ماهانه طرح "باران" می‌تواند کمک خوبی برای بهبود شرایط زندگی و مقدمات شروع به تحصیل آنها باشد.

 

 

 

 

معرفی طرح درمان

این طرح مخصوص کودکانی است که به بیماری های مختلفی مانند سوء تغذیه، ناراحتی های کلیه، قلبی، گوارشی و بیمار های خاصی مانند ام اس یا سرطان مبتلا هستند و توانایی مالی برای تامین هزینه های درمان آنان وجود ندارد.

طرح سرپرستی مجازی

 در این طرح می توانید از بین کودکان بی سرپرست یا کودکان تک سرپرستی که از شرایط معیشتی مناسب برخوردار نیستند و یا کودکانی که والدینشان به دلایل مختلف امکان  سرپرستی از آن ها را ندارند، یک نفر را انتخاب کرده و مبلغی را به صورت ماهانه واریز نمایید. 

طرح توانمندسازی خانواده

در این طرح، خانواده های کودکان به صورت غیر مستقیم مورد حمایت قرار می گیرند. در درجه اول کمک به درمان بیماری های سخت افراد خانواده در اولویت قرار دارد، پس از آن رفع نیازهای اساسی خانواده مانند وسایل ضروری زندگی و سپس، سعی در توانمند سازی خانواده کودک برای رفع نیازهای مالی خویش است.

Body
Background Color
Top
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Bottom
Background Color
Text Color
Link Color