پنج شنبه, 28 آبان 1394 ساعت 03:40

گزارش طرح "باران" در ماه آبان

در طرح باران تاکنون 111 نفر از عزیزان مشارکت کرده و ماه گذشته مبلغ دو میلیون و دویست و بیست تومان از طریق این طرح به حساب کانون واریز شد. طی بازدیدهای کامل و دقیق ماه گذشته، کودکان در گروه های آسیب پذیر مختلف تقسیم و اولویت بندی شدند.  در این ماه یازده کودک در اولویت، از گروه های مختلف انتخاب شدند.

 اولویت مورد نظر ما، کودکان بیمار یا مبتلا به اعتیاد، کودکان ترک تحصیل کرده، کودکان مستعد ترک تحصیل و ورود به بازار کار یا قاچاق مواد هستند و یا کودکانی که در شرایط فقر شدید و آسیب های خانوادگی قرار دارند.

مبلغ ماهانه برای هر کودک را حداقل میزان یعنی صد و پنجاه هزار تومان در نظر گرفتیم. با این مبلغ در اولین قدم کودکان با پرداخت ماهانه پنجاه هزار تومان بیمه خواهند شد و مبلغ پس انداز بیمه شان علاوه بر کمک به حل مشکلات و موارد اضطراری (از جمله عمل جراحی، بیماری، جلوگیری از ازدواج زودهنگام دختران و ترک تحصیل کودکان)، پشتوانه آینده شان خواهد شد و در ابتدای جوانی می تواند سرمایه ای برای تحصیل و یا اشتغال به کارشان باشد.

مابقی مبلغ ماهانه صرف خرید و تهیه نیارهای تحصیلی کودکان و خرید حداقلی ارزاق خواهد شد.

با احتساب تحت پوشش قرار گرفتن یازده کودک در طرح باران، مبلغ یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان، به این امر اختصاص یافت. اقدام برای بیمه کردن آنها از همین ماه صورت گرفت و خرید و تحویل ارزاق و دیگر نیازهای کودکان نیز طی چند روز باقیمانده تا پایان ماه انجام خواهد شد.

از آنجایی که هدف اصلی کانون، صرفا حمایت مستمر و مالی از خانواده ها و کودکان نیست بلکه دغدغه اصلی، توانمندسازی آنها است؛ در وهله اول تحصیل یا مهارت آموزی می تواند گام موثری در توانمند شدن کودکانی باشد که در چرخه فقر و ناکامی گرفتار شدند و در مراحل بعد توانمندسازی سرپرستان آنها است برای اینکه بتوانند خود، از عهده هدایت مسیر زندگی کودکانشان برآیند.

 از همین روی تلاش برای ترک اعتیاد والدین مبتلا به اعتیاد، درمان بیماری های حاد آنان، آموزش چهره به چهره، هدایت و همراهی فکری با آنان و تلاش برای اشتغال به کارشان نیز از اولویت های کانون است. از این رو با همفکری عزیزان همراه در طرح باران و به ویژه مساعدت آقای مهندس مرادی پور تصمیم گرفتیم بخشی از مبلغ اهدایی دوستان در طرح باران را هر ماه به توانمندسازی و حمایت از خانواده کودکان تحت پوشش اختصاص دهیم.

 در این راستا، این ماه پدر خانواده ای را در نظر داریم که دو دختر دبستانی و یک دختر دو ساله دارد. این پدر بعد از سال ها بیماری و اعتیاد، از بهار امسال موفق به ترک اعتیاد شد و تاکنون تلاش زیادی برای اشتغال به کار و جبران گذشته اش داشته است. دو دختر این خانواده از این ماه تحت پوشش طرح باران قرار می گیرند ولی تا وقتی پدر امکان کار و تهیه مخارج زندگی را نداشته باشد این وضعیت نامطلوب تغییری نخواهد کرد. این ماه قصد داریم با مبلغ باقیمانده طرح باران برای این پدر، چرخی جهت فروش لبو و در صورت امکان (از نظر مالی) برای مادر تنوری برای پخت نان خانگی تهیه کنیم. 

شرح حال مختصری از کودکانی که از این ماه تحت پوشش طرح باران* قرار گرفتند.

1. عاطفه.ر. ناشنوا. پدر معلول ذهنی. مادر بیمار قلبی شدید. برادر بیمار قلبی و معلول ذهنی

2. محمد حسان .ر. 9 ماهه. بیماری کلیوی مزمن. درد شدیدی می کشد. هزینه درمان و بستری شدن هر ماه 700 هزار تومان. 

3. محمد.ک 15 ساله. خاتواده 5 نفره. مادر بیماری تشنج و اعصاب. هزینه درمان ماهانه یک میلیون و دویست هزار تومان است. محمد در آستانه ترک تحصیل قرار دارد.

4. علی. س. 10 ساله. پدر ندارد. مادر توانایی کار ندارد...علی نیر  در آستانه ترک تحصیل قرار دارد.

5. محمد.ک .15 ساله. پدر، زندانی، زیر حکم اعدام. مادر تازه از زندان آزاد شده. مبتلا به اعتیاد شدید. محمد سال ها ترک تحصیل کرده و خودش هم اعتیاد داشت. دو سال پیش ترک کرد و به او قول امکان تحصیل داده بودیم که هنوز نتوانستیم به قولمان وفا کنیم زیرا برای تامین هزینه های مادر و برادر چهار ساله اش مجبور به کار کردن است. امیدواریم با مبلغ 150 هزار تومان ماهانه ساعات کاری اش را کمتر کنیم و با کمک یاوران طرح آموزش بتواند ساعاتی در روز را به درس خواندن اختصاص دهد.

6 و 7. دو خواهر شش ساله و سه ساله. از خانواده ای پنج نفره که قبلا در مورد تهیه مسکن برایشان صحبت شده بود. پدر بیمار است و بعد از بهبود تا ماه آینده با خرید چرخ فروش لبو مشغول به کار خواهد شد. این خانواده تا زمان بهبود پدر و اشتغال به کارش و تهیه مسکن مناسب احتیاج به حمایت دارند و انشاالله پس از این اقدامات کم کم کمک به آنها محدودتر خواهد شد.

8. پریسا ب. 7 ساله. در شرایط مالی بسیار نامطلوب قرار دارند. خانواده پنج نفره. پدر فعلا سرباز است و امکان کار ندارد. مادر از سه دختر نگهداری می کند و به دلیل داشتن فرزند کوچک یک ساله امکان کار زیاد ندارد. بچه ها از نظر تغذیه و معیشت در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارند.

9. جواد.ر 14 ساله. پسر بزرگتر از 5 فرزند. خانواده مهاجر افغانستانی. پدر در پلیس راه شبانه روزی کار می کند ولی مخارج زندگی و شهریه مدارس بچه ها زیاد است. مادر کم بیناست و بچه ها همگی مشکل بینایی دارند ولی استعداد تحصیلی زیادی دارند. جواد با وجود علاقه زیاد به درس خواندن امسال مجبور به ترک تحصیل شد و در خیاطی با حقوق 120 تومن کار می کند. به دلیل افغان بودن امکان بیمه شدن ندارد اما با مبلغ 150 تومان ماهانه، جواد می تواند به تحصیل بازگردد و با کمک داوطلبین طرح آموزش، عقب افتادگی درسی اش را جبران کند.

10. لطیفه.غ 7 ساله. از مهاجران افغانستانی. پدر ندارند و مادر با شش فرزند زندگی میکند. بجه ها همگی مشغول به تحصیل و با استعداد هستند. مادر هر روز کار می کند اما مخارج زندگی و تحصیل بچه ها بسیار زیاد است. شهریه بچه ها را با کمک حامیان کانون پرداخت کردیم. بدون اغراق این بچه ها اکثر روزها حتی چیزی برای خوردن ندارند. اما دفتر مشق هایشان پاک و خوش خط، پر است از مشق هایی که در تنهایی و گرسنگی انجام داده اند.

11. مهدی. الف. 10 ساله. پدر و مادر هر دو معلولیت ذهنی داشتند و از هم جدا شدند و توانایی نگهداری از بجه ها را نداشتند. مهدی و خواهرش سالها است با عمه زندگی می کنند. عمه طلاق گرفته و به تنهایی مسئول نگهداری از فرزند خودش، پدر پیر و بیمارش و دو برادرزاده اش است. مهدی کلاس پنجم است و خواهرش امسال کنکور دارد. وقتی برای شروع سال تحصیلی رابط مهربان و بسیار دلسوز این بچه ها (خانم شبنم معابرفرد) برای خرید کیف و کفش مهدی پیششان رفته بود مهدی گفت که برای من چیزی نگیرید ولی اگر می شود لطفا خواهرم را کلاس کنکور ثبت نام کنید. با تلاش زیاد خانم معابرفرد خواهر بزرگتر که علاقه زیادی به دانشگاه رفتن دارد برای دوتا از درس هایش کلاس کنکور ثبت نام کرد. 

امیدواریم مبلغ اهدایی دوستان که با نیت خیر و  به امید بهبود زندگی کودکان به آنها اهدا می شود گره گشای مشکلات فعلی آنان باشد و چشم انداز فردای آنان را روشن تر کند.

از تک تک مهربانانی که با مشارکت خود در این طرح امکان تحت پوشش قرار گرفتن این کودکان را فراهم کردند بی نهایت ممنونم.

همچنین از آقای مهندس مرادی پور و خانم پورمند بابت ایده خوب و زحمت هماهنگی ها و نیز از خانم نادری نسب، خانم خسور و خانم صالحی بابت همفکری ها و انجام کار پر زحمت و مشکل بازدیدها بسیار سپاسگزارم. 

* طرح باران. عضویت و پرداخت ماهانه بیست هزار تومان جهت حمایت از تحصیل کودکان نیازمند

معرفی طرح درمان

این طرح مخصوص کودکانی است که به بیماری های مختلفی مانند سوء تغذیه، ناراحتی های کلیه، قلبی، گوارشی و بیمار های خاصی مانند ام اس یا سرطان مبتلا هستند و توانایی مالی برای تامین هزینه های درمان آنان وجود ندارد.

طرح سرپرستی مجازی

 در این طرح می توانید از بین کودکان بی سرپرست یا کودکان تک سرپرستی که از شرایط معیشتی مناسب برخوردار نیستند و یا کودکانی که والدینشان به دلایل مختلف امکان  سرپرستی از آن ها را ندارند، یک نفر را انتخاب کرده و مبلغی را به صورت ماهانه واریز نمایید. 

طرح توانمندسازی خانواده

در این طرح، خانواده های کودکان به صورت غیر مستقیم مورد حمایت قرار می گیرند. در درجه اول کمک به درمان بیماری های سخت افراد خانواده در اولویت قرار دارد، پس از آن رفع نیازهای اساسی خانواده مانند وسایل ضروری زندگی و سپس، سعی در توانمند سازی خانواده کودک برای رفع نیازهای مالی خویش است.

Body
Background Color
Top
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Bottom
Background Color
Text Color
Link Color